آشپزی نوعی مراقبه است با این تفاوت که با آن یک غذای خوشمزه هم نوش جان می کنید.

یکی از کارهای مورد علاقه برخی از افراد بعد از یک روز کاری سخت، به آشپزخانه رفتن و خردکردن سبزی هایرنگارنگ و مواد غذایی مختلف برای آماده کردن شام است. آنها آشپزی را دوست دارند و معتقدند که هنگام آشپزی ذهنشان آرام شده و روحشان تسکین می یابد. در حقیقت آشپزی نوعی مراقبه است با این تفاوت که با آن یک غذای خوشمزه هم نوش جان می کنید.آشپزهایی که عاشق حرفه شان هستند از مدت ها قبل به قدرت درمانی آن پی برده اند. این روزها آشپزی درمانی به یکی از معالجات بیماری های ذهنی در کلینیک های روانپزشکی تبدیل شده است و می تواند مشکلات سلامتی از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال خوردن و اعتیاد را بهبود بخشد.

از طرفی وقتی شما غذای خودتان را آماده می کنید خیلی بهتر می توانید رژیم غذایی تان را کنترل کنید و ثابت شده است که رژیم غذایی با کیفیت بالا نقش موثری روی سلامت مغز و ذهن دارد. بنابر نظر محققان،چربی های امگا3،ویتامین B،روی،منیزیم واسیدهای آمینه برای سلامت مغز بسیار ضروری اند.

افزایش توجه و تمرکز
فرآیند آشپزی موجب تغذیه روحتان می شود. برخی از روان شناسان، بیماران خود را به آشپزی کردن تشویق می کنند و معتقدند که این کار توجه فرد را بالا می برد. مثلا زمانی که در حال پوست کردن خیار برای سالاد هستید، رنگ و بوی آن را کاملا حس می کنید و در نهایت زمانی که یک تکه از آن را در دهان می گذارید، از طعم آن بسیار لذت می برید.به این ترتیب روی لحظه تان متمرکز می شوید و نه به گذشته فکر می کنید و نه نگران مشکلات آینده هستید.این توجه به زمان حال از اضطرابتان می کاهد و شوق زندگی در وجودتان به وجود می آورد.

حس قدردانی
زمانی که آماده سازی غذا تمام شد، اندکی به این موضوع فکر کنید که این غذا چگونه به میز غذایتان می رسد. مثلا درباره خیار ابتدا دانه ای کاشته می شود، بوته ای رشد می کند، شکوفه می دهد و در نهایت خیارهای رسیده درون جعبه قرار می گیرد و به بازار فرستاده شده و به شما فروخته می شود. وقتی بتوانید نسبت به کل زندگی احساس خوبی داشته باشید.

خلاقیت
برای بسیاری از مردم،آشپزی نوعی خلاقیت است.آنها با مواد خوراکی مختلف، ترکیب های تازه به وجود می آورند و به جای این که به فروشگاه رفته و مواد خوراکی متنوعی می آورند و به جای این که به فروشگاه رفته و مواد خوراکی متنوعی بخرند، می توانندبا مواد در دسترسشان غذایی تازه درست کنند. این کار علاوه براین که جلوی هزینه های زیادی را می گیرد، می تواند آرامش بخش باشد و فردا را به سمت خلاقیت هدایت کند. از طرفی وقتی می توانید غذایی تازه تهیه کنید که تاکنون کسی درست نکرده است، احساس از تکمیل شدن کاری بدون کمک دیگران وجودتان را پر از اعتماد به نفس می کند.

لذت و شادی
بیشتر مردم از آشپزی مانند کارهای دیگر خانه داری گریزانند و از آن دوری می کنند، اما اگر از لذت و شادی حاصل از آشپزیی خود را محروم کنید، مسلما نمی توانید از شستن لباس و گردگیری خانه هم لذتی ببرید، زیرا غذا خوردن نوعی پاداش در برابر آشپزی به دلیل سیستم پاداش دهی ذاتی قدرت زیادی دارد و می تواند افراد را شاد کند. بنابراین می توان آن را بهترین و شادی آورترین کار از میان کارهای خانه داری دانست و اگر شما از آن لذت نبرید، باقی کارها بدون تردید عذاب آورتر به نظر خواهند رسید.

تحکیم روابط
آشپزی کردن کنار اعضای خانواده می تواند حس همکاری را تقویت کرده و روابط بین اعضای خانواده، بویژه همسران را مستحکم کند. غذا پختن به این معناست که اختلاف و دلخوری های بین خود را کنار گذاشته و روی کاری که در حال انجام دادنش هستید متمرکز شوید. هر زمان روحیه همکاری بین شما افزایش پیدا کند، بهتر یاد می گیرید مشکلاتتان را با کمک یکدیگر حل کنید.